DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Před cestou

 
 
Než pojedete na krytí, pamatujte prosím:
 
1.
Opravdu správný výběr krycího psa je složitý proces, nespočívající pouze v  tom, zda se nám onen pejsek líbí či nikoliv. Každý chovatel má právo svého vlastního výběru - jediné, co musí respektovat, je dbát na klubové zásady sestavení chovného páru (čtete zde níže - jsou uvedeny i na krycím listě), jinak se vystavuje značným finančním sankcím
Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc zkušeného chovatele nebo přímo klubového poradce pro dané plemeno.
 
2.
Ověřte si, zda je vyhlédnutý ženich skutečně chovný (pokud jste si ho vybrali osobně - pokud Vám byl doporučen HPCH nebo poradcem pro dané plemeno, můžete se na psovu "chovnost" spolehnout :-).
Ověření provedete nahlédnutím do jeho rodokmenu, kde je v případě českých psů chovnost potvrzena (v případě pochybností, pro naprostou jistotu, můžete požádat majitele psa i o předložení bonitační karty).  Zkontrolujte také, zda uchovnění proběhlo pod hlavičkou FCI (uchovnění pod jinou organizací - UCI, KODS - je pro účely chovu v FCI neplatné) a zda má pes doklad o vyhodnocení dysplazie kyčelních kloubů (u psů, uchovňovaných dříve v KKPP to není vždy samozřejmostí). Psem, který nemá vyhodnocení provedeno, krýt nelze.
Prostudujte si také Doplňkové info, kde můžete nalézt případné omezení pro některého z chovných psů.
 
3.
Kryjete-li v zahraničí, požádejte s předstihem o připravení fotokopií dokladů: průkaz původu, potvrzení chovnosti (nebývá vždy zaznamenáno v rodokmenu), vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů (u psů žijících v cizí zemi není nezbytně nutné předkládat). Všechny tyto kopie dokumentů budete potřebovat pro pozdější "hlášení vrhu".
 
4.
Krýt lze při jednom hárání pouze jedním psem. Došlo-li ke spojení zvířat i bez svázání, nelze jet následně za jiným psem a doklady o krytí je třeba vyplnit. Zabřeznutí feny není totiž ani v tomto případě vyloučeno.
Nevyplňujte psa do krycího listu, dokud nenakryjete. V případě, že se krytí nepodaří, budete možná chtít navštívit náhradího pejska, a údaje o psu v krycím listě nelze přepisovat.
 
Doporučení:
Domluvte se včas, s předstihem, s majitelem vyhlédnutého pejska, zda bude mít zájem o nakrytí Vaší fenky svým psem -  v případě souhlasu prohovořte zároveň již podmínky krytí (viz níže).
 

 
KRaAOP stanovuje pro chovný pár tyto základní podmínky:
 
Spojení nesmí být uskutečněno mezi jedinci
1. mezi sourozenci a mezi rodiči a dětmi
2. má-li fena v jakékoli části povahy známku 2, nesmí být kryta psem,  rovněž hodnoceným v jakékoli části povahového testu zn.2 (platí pro plemena SAO a KAO)
3. průměr výsledku rtg.DKK nesmí v páru překročit hodnotu 2,5 (netýká se JRO). Psem bez rtg.DKK (t.j.krytí v zahraničí) se smí krýt pouze feny s rtg.DKK do průměru 2 (platí pro plemena KAO a SAO)
 
Tyto zásady naleznete také na každém krycím listě. Jejich nerespektování podléhá finančním sankcím.